Utdrag fra reportasjen «Unike skatter i banken» (Cecilie Nilsen, 14.03.20) som kan leses her

I over 20 år har han samlet på gamle ting verdt å ta vare på. Han har samlet og sortert alt og satt det inn i sin egen materialbank for bygningsvern. De siste fem årene har Materialbanken så smått begynt å fungere etter konseptet.
– Tanken er å bevare gamle materialer; dører, vinduer og så videre. Samt å videreføre gamle byggeteknikker og kunnskap, forklarer Bjørndal.

Det store lageret av innskutte gjenstander i Materialbanken kan ikke kopieres. Det meste som er tatt vare på er fra hus fra før 1920. Noe så gammelt som fra 1800-tallet. Noen stokker han han fått datert tilbake til 1500-tallet.
Fint kategorisert og sortert ligger alt fra gamle dører, vinduer, gulvbord, bjelker og takstein til mindre detaljer som dørhåndtak, beslag og lyskupler.
– Det er viktig å ta vare på gamle hus. Jeg er veldig bekymret hvis hus blir revet ned i stedet for å bli restaurert. Et restaurert hus er kjekkere å bo i fremfor å rive og bygge nytt.
Men jeg forstår at folk ikke vil bo i et museum. Man vil ha komforten opp. Det har jeg respekt for.

I tillegg til den vanlige tømrerhverdagen holder Bjørndal av og til Materialbanken åpen for alle som vil se. Og tilbyr en kopp kaffe.
– Vi bruker også mye tid på skolering og arbeidstrening. Det er kjempegøy når lærlinger fatter interesse for det gamle. Det jobbes med å få restaureringsfaget som et eget fag på nasjonalt plan. Det er gledelig, slår han fast.
Les artikkelen i sin helhet her.


